Rönesans Holding’ten Ceyhan Mega Petrokimya Endüstri Bölgesi’ne Özel Anlaşma

Rönesans Holding, Ceyhan Mega Petrokimya Endüstri Bölgesi için Hollandalı Port of Rotterdam şirketiyle çerçeve iş birliği anlaşması imzaladı.

Rönesans Holding’ten Ceyhan Mega Petrokimya Endüstri Bölgesi’ne Özel Anlaşma
Rönesans Holding’ten Ceyhan Mega Petrokimya Endüstri Bölgesi’ne Özel Anlaşma sektorlog.com
Bu içerik 119 kez okundu.

Rönesans Holding, Ceyhan Mega Petrokimya Endüstri Bölgesi’nde gerçekleştirmeyi planladığı petrokimya yatırımı ile bölgenin kalkınmasına öncülük ediyor. Port of Rotterdam ile imzaladığı çerçeve anlaşmayla bölgeye yabancı yatırım çekmek için de çalışma başlatacak. Tüm bölgenin gelişmesine ve kalkınmasına katkı sağlayacak olan iş birliği kapsamında, Rönesans Holding, Avrupa’nın en büyük limanının yönetim, işletme ve operasyonundan sorumlu, Hollanda hükümeti ve Rotterdam Belediyesi’nin sahibi olduğu Port of Rotterdam’ın tecrübesini Türkiye’ye taşıyacak.

Bu kapsamda Rönesans Holding ile Avrupa'nın en büyük liman işletmecisi Port of Rotterdam arasında 17 Eylül 2018 tarihinde Hollanda’da çerçeve iş birliği anlaşması imzalandı. İmza töreni Rönesans Holding Başkanı Dr. Erman Ilıcak ve Port of Rotterdam CEO’su Allard Castelein’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Ceyhan Mega Petrokimya Endüstri Bölgesi’nde gerçekleştirilecek projeler öncelikle petrokimya tesislerine odaklanacak. Bölgede inşa edilecek endüstriyel tesisler petrokimya ürünlerini Türkiye’de üreterek bu ürünlerin ithalatını sonlandırarak, bu sayede Türkiye’nin döviz cari açığını azaltacak, ülke ekonomisine ve istihdamın artmasına büyük katkı sağlayacak. 

Rönesans Holding Hakkında:

1993 yılında Rusya St. Petersburg’da kurulan Rönesans Holding, dünyanın 23 ülkesinde ana müteahhit ve yatırımcı olarak hizmet veriyor. Holding, inşaat, gayrimenkul geliştirme, enerji ve sağlık ana dallarında faaliyet gösteriyor. Dünyanın en büyük müteahhitlik şirketlerinin sıralandığı ENR listesinde Rönesans Holding 36. sırada yer alıyor. Avrupa’nın 9’uncu en büyük müteahhitlik şirketi konumunda. 2017 yıl sonu itibarıyla 4,2 milyar dolar global ciro ve 8,1 milyar dolar aktif büyüklüğe sahip olan holdingin hedefi, orta vadede inşaat sektöründe dünyanın en büyük ilk 10 kuruluşu arasına girmek...

2016 yılında 215 milyon dolar yatırımla Dünya Bankası Grubu üyesi Uluslararası Finans Kurumu’nun (IFC) ortak olduğu Rönesans Holding, bugün alışveriş merkezleri, ofisler, oteller, konutlar, karma yapılar, ağır sanayi tesisleri, altyapı projeleri, imalat sanayi tesisleri, kimyasal ve ilaç üretim tesisleri, yiyecek ve içecek işleme tesisleri, otomotiv ve makina fabrikaları, devlet binaları, sağlık kompleksleri ve enerji santralleri inşa ediyor.

Rotterdam Limanı Hakkında

Rotterdam Limanı (POR), Rotterdam limanı ve sanayi bölgesinin yöneticisi ve geliştiricisidir.  Avrupa'nın en büyük limanı olan Rotterdam Limanı, günümüzde 12.643 hektarlık geniş bir alanıyla her yıl 467 milyon ton ürünün taşınmasını sağlıyor.  Limana yılda yaklaşık 30.000 deniz gemisi ve 110.000 iç su gemisi yanaşıyor.  %70'i Hollanda hükümetine ve %30 ise Rotterdam Belediyesi’ne ait olan liman 1.100 çalışanı istihdam ederken, liman sektörüyle doğrudan ilişkili 180.000 kişiye daha iş imkânı sağlıyor.  “Dünya Liman Ağı” projesini geliştirmesine ek olarak POR, dünyanın dört bir yanındaki limanlara gelişmeleriyle ilgili olarak danışmanlık hizmeti de sunuyor.  Rotterdam Limanı ve Umman’daki Sohar Limanı ile POR, dünya standartlarında endüstriyel liman kompleksleri geliştirme konusunda kendisini kanıtlamıştır.

Rönesans Holding’ten Ceyhan Mega Petrokimya Endüstri Bölgesi’ne Özel Anlaşma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yünsa’ya ‘Yılın Kaizeni’ Ödülü
Yünsa’ya ‘Yılın Kaizeni’ Ödülü
Hidromek’ten Dünyada Bir İlk
Hidromek’ten Dünyada Bir İlk