Sektorlog.com

“Yapay Zekaya Sahip Makineler Üretecek Potansiyelimiz Var”

“Yapay Zekaya Sahip Makineler Üretecek Potansiyelimiz Var”
19 views
08 Kasım 2018 - 9:59

Türk şirketleri, 4. Endüstri Devrimi olarak bilinen ‘sanayi 4.0’ı yakından takip ederek, üretimlerine entegre etmeyi sürdürüyor. Ar-Ge’ye ciddi bütçeler ayıran bu şirketler, teknolojik dönüşüm trenini kaçırmamak ve bu konuda öncü olmak adına ciddi çaba sarf ediyor. Endüstri 5.0’ın yolunu açan ‘suni zeka’ kavramına uzak kalmayan üreticiler, yerli üretim mevzusuna da ağırlık veriyor. Sanayinin kalbi olarak malum takım tezgahı üreticileri, ‘Ar-Ge ve İnovasyon’ mevzularında öncü rol oynamaya devam ediyor. Ekip Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) Başkanı Hakan Aydoğdu, Türkiye’nin sanayi 4.0’ı idraklamak ve önemini kavramak hususunda geç kalmadığını belirterek “Hatta bu devrime kamusal olarak haiz çıkmak için tam vakitında adım attık. Hatta şunu da söyleyebiliriz ki, endüstri 4.0 önceki üç endüstri devrimini geriden izlemiş olmanın rehavetini atmak için tam bir fırsat” açıklamasını yaptı.

DÜNYA MARKALARIMIZ VAR
“Türkiye’nin taşıdığı potansiyeli düşününce ihtiyaç duyduğumuz her şeye sahibiz” diyen Aydoğdu “Akıllı ve yapay zekaya sahip makineler üretmek; ülkemiz için bir hayal değil. Kaldı ki, tutkuyla ürettikleri teknolojilerin gücü yardımıyla dünya markası olan kurumlarımız var. İhtiyacımız olan: Eksikleri tamamlamak ve çalışmak. Hepimiz sanayiciler bu hayalin peşi sıra ilerlerken; elbette kamu kurumlarının destekleri, teşvikleri bu noktada büyük örutubet taşıyor” dedi. Bunun için yapılması gerekenleri sıralayan Aydoğdu “Ar-Ge için bütçe hazırlamaları, bilimsel nitelikli kurumlarla işbirliği yapmaları ve kamu teşviklerini yakından takip etmeleri gerekiyor. Ar-Ge ve inovasyon mevzusunda dünya trendlerini de gözlemlemeleri kendileri için epey faydalı olmaktadır” ifadelerini kullandı.

KAMU BU konuya SAHİP ÇIKTI
Hükümetin endüstri tarafında sanayi 4.0’a büyük örutubet verdiğini gözlemlediklerini söyleyen Aydoğdu “Akademi müesseseları, STK’lar ve firmalar; araştırma ve incelemelerin peşinden bu yeni endüstri devrimini tartışmak ve yakından tanımak üzere bir çok platform kurdu. Konferanslar, paneller ve çalıştaylar gerçekleşti. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın konuyu ele alması ile endüstri 4.0 olgusu, kamusallaştırıldı. Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı, sanayi 4.0’ı araştıran projelere ve bu devrimi hayata geçirecek çalışmalarla yakından ilgilendiklerini kamuoyuna sundu. Dernek olarak sanayi 4.0 tartışmalarını ve uygulamaya ilişkin çabalarını ilgiyle izledik. Ar-Ge ve inovasyon merkezlerini taktirle karşıladık. Kamunun sunmuş olduğu teşvikleri takip edip bilgilendirmede bulunduk. Fakat en önemlisi, hem Ar-Ge ve inovasyon hem da sanayi için hayat memat meselesi olan; eğitimle ilgilendik” diye konuştu.

AR-GE İLE DÜNYA MARKASI OLUNUR
Dünya markası yaratmanın yolunun ‘Ar-Ge ve İnovasyon’dan geçtiğini söyleyen Aydoğdu “Ar-Ge ve inovasyon, bilimle ilişkili. Bilim olmadan bir tek sanayi çarkları değil; yaşamın ta kendisi durur. Türk makine üreticileri bunun bilincinde ve üretim alanlarında Ar-Ge ve inovasyon departmanı oluşturuyor. Rekabet gücünü çoğaltmak, katma kıymet yaratmak, küresel pazarda etken rol üstlenmek ve işinin sürdürülebilirliğini sağlamak için Ar-Ge ve Ür-Ge, dirimsel örutubet taşıyor. Sadece bu önemi kavramış sanayiciler, bir dünya markası olabilir” açıklamasında bulundu.

GEÇ GELEN TEŞVİĞİN ANLAMI KALMIYOR
TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu, KOBİ’lere verilen makine-teçhizat desteğinin altın değerinde olduğunu belirterek “sadece KOBİ’ler, proje yazılmasından 6 ay veya 1 yıl sonra bu teşviği almış olduğunda bunu bir değere dönüştüremiyorlar. Sürekli değişiklik gösteren döviz kuru büyük olumsuzluk yaratıyor. Teşvik mekanizması hızlandırılmalı” dedi. Aydoğdu ayrıca döviz kurunda yaşanan dalgalanmaya da vurgu yaparak “Yapılacak teknolojik yatırımların yüzde 65’i ithal ürünlerden, yüzde 35’i de yerli ürünlerden tedarik ediliyor. Dolayısıyla hem ithal makine tedarikçisi aynı zamanda yerli makine üreticisi teşvik kapsamında TL olarak 6 ay yada 1 sene süresince sabit fiyat veremiyor. Makine yatırım teşviklerinde işlem uzayacaksa gerçek fiyatlamalar göz önüne alınmalı veya dövizdeki artış proje sonunda ek bütçe ile tamamlanabilir olmalı ki bu yatırımlar gerçekçi olabilsin” diye belirtti.

ÜRETİMLE DAHA GÜÇLÜYÜZ
Türkiye’nin ekonomik krizlere daha kuvvetli olabilmesi için üretim gücünün artırılması gerektiğine de vurgu yapan Aydoğdu “Üretimi güçlü ülkeler ekonomik olarak güçlü ülkelerdir ve ekonomik dalgalanmalardan azca etkilenir. Bir yerden adım atmak gerekli. Hükümetin verdiği teşvikler, özellikle makine-teçhizat teşviği çok önemli. Zira makineleşemeyen ülkeler dışa bağlarımlı kalmak zorundadırlar. Uzun solukta çok pozitif yönde sonuçlar verecektir” açıklaması yaptı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
POPÜLER FİRMALAR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.