Sektorlog.com

Yünsa’nın net kârı, 4 kat artışla 19,03 milyon TL’ye ulaştı

Yünsa’nın net kârı, 4 kat artışla 19,03 milyon TL’ye ulaştı
47 views
08 Kasım 2018 - 10:17

Türkiye’nin ve Avrupa’nın tek çatı altındaki en büyük entegre üst segment yünlü kumaş üreticisi Yünsa, 2018 yılı 3. çeyrek dönemi finansal neticelarını açıkladı. Yünsa’dan halkoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamaya nazaran; yılın üçüncü çeyreğinde şirketin net kârı 19,03 milyon TL olarak gerçekleşti. Yünsa, net kârını geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre 4 kat artırarak büyük bir başarıya imza attı.

265 milyon TL olan cironun yüzde 68’i ise ihracat yoluyla gerçekleşti.
Yünsa’nın üçüncü çeyrek neticelarını değerlendiren Yünsa Genel Müdürü Nuri Refik Düzgören, “Türkiye’nin ve Avrupa’nın tek çatı altındaki en büyük entegre üst segment yünlü kumaş üreticisi olarak sektörümüzün dünya lideri olma konusunda kararlı adımlarla ilerliyoruz. Tekstil sektörü iç ve dış operasyonların değişkenlik göstermesi, üretim süreci ve hammadde tedariği bakımından hem Türkiye’de hem dünyada öteki sektörlere kıyasla zor bir sektör. Biz bu sektörde üst segment ürün üretiyoruz. Finansal ve operasyonel süreçlerimizi doğru bir stratejiyle yönetiyoruz. Hazır giyim devlerinin bulunduğu global bir müşteri portföyümüz var. Ek olarak ihracattaki başarımız marka değerimizi artıran önemli bir unsur. 2017 yılında başlattığımız tekrar yapılanma sürecimizi başarıyla yöneterek sağlıklı bir yapı oluşturduk.

Ar-Ge ve inovasyonla büyümemizi sürdürüyoruz. Ciromuz ise 265 milyon TL’ye ulaştı. Verimlilik odaklı çalışmalarımızla ülkemizin ekonomik büyümesine, milli ekonomiye ve endüstriyel birikimine katkı sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

Yünsa’nın ihracat rakamları hakkında da informasyon veren Düzgören şöyle devam etti: “yılın üçüncü çeyreğinde 265 milyon TL’ye ulaşan ciromuzun yüzde 68’ini ihracat kanalıyla gerçekleştirdik. Bugün elliden fazla ülkeye ihracat yapıyor, 400’den fazla müşterimize ürünlerimizi sunuyoruz. Türkiye’de ise sektörümüzdeki ihracatın yüzde 70’ini gerçekleştiriyoruz. Yıllık ciromuzun 3’te 2’sini ihracat oluşturuyor ve dünya toplam yünlü kumaş pazarının yaklaşık yüzde 5’ini karşılıyoruz. Geçen yıl toplamda 199 milyon TL olan ihracat gelirimizle TİM 2017 ‘İlk 1000 İhracatçı firma’ araştırmasında yer aldık. Bugün üretim kapasitemiz ile dünyanın beş büyük üst segment yünlü kumaş ihracatçısından biriyiz ve uluslararası çapta biroldukça markayla iş birliği gerçekleştiriyoruz. 2018’deki hedeflerimizden biri etken olarak yer almış olduğumız Avrupa ve ABD pazarının yanı sıra şu an nispeten daha minik hacimlerle çalıştığımız Uzak Doğu’yu portföyümüze aktif olarak katmak. Başta Japonya ve cenup Kore’de ihracattaki oranımızı artırmayı hedefliyoruz.”

Yünsa Hakkında:
1973’te kurulan ve Avrupa’nın en büyük entegre üst segment yünlü kumaş üreticisi olan Yünsa, bununla birlikte dünyanın en büyük ilk beş yünlü kumaş üreticileri arasında yer almıştır. Kurumundan itibaren erkek yünlü kumaş üretimine başlayan Yünsa, 1998 yılında portföyüne kadın giyimini de katmıştır. Kendi ipliğini üreten ve kullanan Yünsa, yıllık 4.500 ton kamgarn iplik kapasitesinin yanında, 12.5 milyon metre kumaş dokuma kapasitesine sahiptir.
Dünyanın önde gelen markalarının kumaş tedarikçisi olan ve elliden fazla ülkeye ihracat icra eden Yünsa’nın 3 ülkede ofisi, 10 ülkede de acentesi bulunmaktadır. Yünsa’nın ayrıca İtalya’nın Biella şehrinde ve Çerkezköy’de tasarım ofisleri bulunmaktadır. 1990 senesinde halka açılan Yünsa’nın %57,88 hissesi Sabancı holding’e aittir; kalan hisseleri halka açık olarak Borsa İstanbul’da işlem görmektedir.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.